Barion Pixel
Hu En
Bejelentkezés Regisztráció
EndoMedic
Az anyatejes táplálás 1.rész
Anyatejes táplálással kapcsolatos ajánlásomat egy londoni kórházban szerzett tapasztalataim alapján állítottam össze Önöknek.

Az anyatejes táplálás az egyik legjobb dolog, amit gyermekének adhat!

Egy csecsemő táplálása az első életévben sorsdöntő lehet és kihathat gyermeke jövőbeli egészségére. Az anyatej az élet első 6 hónapjában önmagában megadja kisbabája számára az összes szükséges tápanyagot és segít megvédeni őt a fertőzésektől, egyéb betegségektől. Az anyatejes táplálás nem csak gyermekének jelent „védőfaktort” hanem Önt, édesanyát is számos betegségtől megóvhatja. Bizonyára Ön is tudja, hogy a csecsemőtápszerek nagy többsége tehéntej alapú, és nem tartalmaz olyan védőfaktorokat, melyek képesek megóvni újszülöttjét a fertőző betegségektől. A szoptatás nem csak táplálás szempontjából rendkívül fontos, hanem érzelmileg is segít kettőjük kapcsolatának tökéletesítésében.

Az anyatejes táplálás nem csak táplálék babája számára, hanem egyben védelem is. Mit jelent ez?

Az anyatej, -összetételéből adódóan- tökéletes egy csecsemő számára. A WHO (World Health Organization, Egészségügyi Világszervezet) kizárólagos anyatejes táplálást javasol 6 hónapos életkorig, és amennyiben lehetséges, 2 éves korig a szoptatás folytatását javasolja. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy azok a gyermekek, akik nem részesülnek anyatejes táplálásban, nagyobb eséllyel szenvednek majd a következő betegségekben:
  1. fertőzéses betegségek mint pl. hányás, hasmenés és következményes kórházi felvétel,
  2. légúti fertőzések, pl. tüdőgyulladás és következményes kórházi felvétel,
  3. középfülgyulladás,
  4. székrekedés,
  5. allergiás kórképek,
  6. elhízás,
  7. 2-es típusú cukorbetegség,
  8. asztma,
  9. ekcéma,
  10. magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek a későbbi életkorban.

A szoptatás további előnyei:

  1. a szoptatás csökkenti a mell és petefészekrák kialakulásának esélyét,
  2. egy szoptatós édesanya naponta kb. 500 extra kalóriát éget el, így könnyebben megszabadulhat a várandóság alatt felszaladt kilóktól,
  3. rendkívül költséghatékony, hiszen relatíve ingyen van. :-)

Út a tökéletes anyatejes táplálás kialakításához

A szoptatás nem életmódbeli kérdés, hanem rendkívül fontos, egyértelműen egészségügyi kompetenciakörbe tartozó tevékenység. Az alábbiakban összefoglalva ismertetek pár mozzanatot, melyek segíthetnek Önnek a szoptatás beindításában és későbbiekben tökéletes kivitelezésében is; Ha az újszülött komplikációmentesen jön világra és nincs szükség egyéb beavatkozásra, akkor megszületést követően kérje meg a szülésznőt, hogy kisbabáját helyezze közvetlenül a mellkasára. A bőrkontaktus nyugalmat, jó érzést biztosít az újszülöttnek és nem utolsó sorban melegen tartja. Ez a kezdeti fontos lépés remek alkalom arra, hogy megkezdje gyermeke anyatejes táplálását, hiszen kisbabája érzi az Ön közelségét, megnyugszik és Önre figyel. Számos nemzetközi ajánlás felhívja a figyelmet arra, hogy közvetlenül a megszületést követő első életórákban az anyatejes táplálást, vagy az arra tett kisérleteket optimális esetben már a szülőszobán meg kell kezdeni! Az ajánlás kitér arra, hogy amennyiben a kisbaba világrajövetele problémamentes volt, egyéb beavatkozást nem igényel, akkor az adott intézménynek biztosítania kell az édesanya és újszülöttje legalább egy órán át tartó háborítatlan bőrkontaktusát!

Célravezető pozíciók

Szoptatás során figyeljen arra, hogy kisbabája feje és teste egy síkban legyen. A nem megfelelő pozíció nyelési nehézséget okozhat és a szoptatás sikertelenségét eredményezheti. Figyeljen arra, hogy elég közel fogja magához gyermekét, tartsa a fejét, vállát és hátát egyaránt. Közben figyeljen arra is, hogy Ön is kényelmes pozícióban helyezkedjen el.   Fontos, hogy gyermeke orra szemben és egy szintben legyen a mellbimbóval. Miközben a fent leírt módon tartja újszülöttjét, a fejét minimálisan engedje hátra, és tartsa a gyermeket szorosan a mellbimbó közelében. Ez a manőver segíteni fogja a babát abban, hogy kellő nagyságúra nyissa a száját. Ha a folyamat közben nehézsége támad, nyugodtan engedje kisbabájának, hogy orrával, vagy felső ajkával a mellbimbóhoz érjen. Ha a fent leírt folyamat nem sikerül elsőre, ne keseredjen el, próbálkozzon ismét! A következő képsorok segítségül szolgálhatnak a megfelelő pozíció eléréséhez:

Amikor kisbabája kellően nagyra nyitja a száját, akkor az álla fog elsőként a mellhez érni. Ezt követően a nyelv, majd végül a felső ajak zárja felülről a folyamatot. Fontos, hogy gyermeke orrjáratai szabadok legyenek, így ha szükséges, szoptatás előtt végezzen hatásos orrszívást! Az alábbi képen jól látható, hogy a bimbóudvar alsó része szinte teljesen eltűnik a baba szájában, míg a felső részéből több marad szabadon. A baba arca teljesen lekerekített, álla a mellhez simul, nyelve segítségével szívó mozdulatokat végez. Az első pár szívás általában erősebb, ez kissé kellemetlen lehet, azonban figyeljünk arra hogy a szoptatás kivitelezése akkor helyes, ha Ön fájdalmat nem érez.

Jelek melyek azt jelzik, hogy a kisbabája jó pozícióban van:

  1. szoptatás közben az alsó bimbóudvar nem látható, felül viszont jelentős része szabadon van,
  2. a baba alsó állkapcsa szorosan a mellhez simul,
  3. szoptatás közben Ön fájdalmat nem érez, az első pár szívás erősebb érzetet kelthet ez fiziológiás,
  4. a baba arca szopás közben is kerek marad,
  5. a baba ritmusosan hosszú és mély szívásokat majd nyeléseket végez, pillanatokra megállhat,
  6. ha kisbabája elegendő anyatejet vett magához, akkor ezt a mellbimbó elengedésével és szájnyitással jelzi.
Egyéb javaslatok:
  1. Próbálja az egyéb kiegészítéseket mellőzni. A WHO ajánlása szerint az élet első 6 hónapjában babájának kizárólag anyatejre van szüksége. Nincs szüksége teára, cukros vízre. Minnél többet szoptat, annál több anyatej fog termelődni. A kiegészítések indokolatlan adása a baba szopási kedvét csökkentik és a csökkent mennyiségű anyatej a fertőzések ellen is kevésbé nyújt majd védelmet.
  2. Próbálja a cumiztatást is kerülni. Azok a babák, akik cumit kapnak a szájukba néha nehézkesebben találják meg ismét a mellbimbót, és ez sokszor szoptatási nehézséghez vezethet.
  3. és végül…ne habozzon segítséget kérni, ha szükséges! Kérjen tanácsot védőnőjétől, illetve laktációs szaktanácsadóktól! Ne feledje! A szoptatás az esetek nagy százalékában csak elhatározás kérdése és ha az elején kissé rögösnek is érzi az utat, laktációs szaktanácsadó segítségével szinte mindig beindítható az anyatej termelődése!
Az alábbi linken hasznos információkat és laktációs szaktanácsadók elérhetőségét is megtalálja: http://www.ibclc.hu/ Sok sikert és jó egészséget kívánok! Dr. Szakács Krisztina Csecsemő és gyermekgyógyász szakorvos

Kötelező jogi tájékoztató

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!