A kortizolszint mérés formái
Szervezetünkben a kortizolszintek mérésére több lehetőség áll rendelkezésre. Első és legegyszerűbb mérési lehetőség a szérum kortizolszint meghatározása. Ezt érdemes a reggeli órákban elvégeztetni (7.00-8.00 óra között), mert fiziológiás esetben ekkor a legmagasabb. A szérumban mért reggeli kortizolszint NEM a sejtek számára szabadon elérhető kortizolszintet tükrözi. A kortizol egy szállítómolekulához (fehérjéhez) kötve kering a vérünkben. Ez a kortizol kötő fehérje a CBG, vagy más néven a cortisol binding globulin. A reggeli szérum kortizolszintek referencia tartománya laboronként nagy variabilitást mutat, nem érdemes a referencia tartományokat böngészgetni, viszont azt jó szem előtt tartani, hogy a szérum reggeli kortizolszintek optimális értékei 500-600 nmol/l között mozognak.
A nyálteszt jelenleg a legszenzitívebb formája a sejtek számára elérhető mennyiségű kortizol meghatározásának. A több pontos nyálteszt egyik legfontosabb értéke az éjszakai kortizolszint. Ennek kóros emelkedése egyértelűen diagnosztikus értékű lehet pl. Cushing-kórban vagy Cushing-szindrómában is. Fontos, hogy olyan nyáltesztet végezzünk el, melyhez megfelelő referencia tartományokat is kapunk. Kisebb mint X, nagyobb mint Y formátumú referencia tartományokkal sajnos nem tudjuk megfeleően kiértékelni a nyáltesztet. Fontos, hogy rendelkezésre álljon egy tól - ig tartomány, melybe a kapott értékeinket be tudjuk illetszteni.
24 órás gyűjtött vizelet kortizol koncentrációja fontos információt adhat a mellékvesekéreg működéséről, meghatározható vele a 24 órán át termelt kortizol mennyisége, azonban a cirkdián ritmusunk működéséről nem ad kellően részletes tájékoztatást.
A fentiek ismeretében érdemes jól átgondoltan kortizolszint mérésre teszteket rendelni.
dr. Szakács Krisztina
Endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!