Tisztelt Páciensek!
Doktornő jelenleg szülési szabadságon van. A konzultációs időpontok foglalására egyelőre határozatlan ideig nincs lehetőség. Laborszolgáltatásunk átmenetileg szünetel. Április és október közötti időszakban lemondott kontroll konzultáció helyett, a jövőben nem tudunk másik időpontot biztosítani.
Szíves megértésüket köszönjük!
A pajzsmirigy-alulműködő betegek nagy százalékának,- főleg azoknak, akik T4 terápián vannak-, magas a koleszterinszintjük. Sajnos sok orvos úgy kezeli ezt az eltérést, mintha a pajzsmirigy működésétől teljesen független elváltozással állnánk szemben. A koleszterin megtalálható a szérumban (vér) és a szövetekben, sejtekben egyaránt. A koleszterin a hormonképzés során hatalmas szerepet tölt be, hiszen ez a kiinduló molekulája a kortizol, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron és DHEA hormonoknak egyaránt. Ez lényegében azt jelenti, hogy a szervezet számára megfelelő mennyiségű hormonok előlállításához a jó koleszterinszint nélkülözhetetlen. Pajzsmirigy-alulműködés során a koleszterin nem tud megfelelően metabolizáldóni, mert a mellékvesekéreg T3 ellátottsága nem optimális. Ennek az lehet a következménye, hogy a koleszterinszint megemelkedik és magasabb triglicerid-, illetve alacsonyabb HDL (jó koleszterin) szinteket fogunk látni. Ez megnöveli a kardivoszakuláris betegségek előfordulásának esélyét, így magas koleszterinszintek észlelésekor az orvos azonnal statin kezelést indít. Sokszor tévesen anélkül, hogy a beteg pajzsmirigyfunkcióját ellenőrizték volna! Magas koleszterinszint esetén MINDIG ellenőriztesse pajzsmirigyét! Keresse az életkorhoz kötött optimális értékek meglétét! Az optimális pajzsmirigyfunkció mellett legalább ugyanilyen fontos a mellékvesekéreg optimális működése is. Amennyiben az említett két szervben a hormonszintézis szempontjából zavar támad, az az egyik leggyakoribb oka lehet a magas koleszterinszintek előfordulásának. dr. Szakács Krisztina Endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!