A konzultációs időpontok foglalórendszerben történő foglalására egyelőre nincs lehetőség. A szombati távkonzultáció nem lesz elérhető 04.26-án és 05.03-án, mert doktornő betegszabadságon lesz.
Májustól a Skype megszűnik, helyette a Teams-et fogjuk használni. Laborszolgáltatásunk februártól újra elérhető, és ennek keretei között lehet ismét jelentkezni az Endomedic kezdőcsomag+ első konzultáció akciónkra! Figyelem! A helyek korlátozottak, kérjük jelentkezési szándékát emailben jelezzék felénk!
https://medicbees.com/labor-vizsgalat/arlista
Köszönettel, Endomedic csapat
Ismert, hogy a sűrű (denz) emlőszövettel rendelkező nőknél a mammográfia korlátozott hatékonyságú lehet, és a mell MRI-t gyakran javasolják kiegészítő vagy elsődleges szűrővizsgálatként. Az itt leírt információk teljes mértékben összhangban vannak a modern orvosi irodalommal, különösen a cancer.org és más szakmai források, például az American Cancer Society (ACS), az European Society of Breast Imaging (EUSOBI) és a Radiology folyóirat ajánlásaival. Ezt csak azért szerettem volna kiemelni, mert maga az evidenciális orvoslás is igen sok esetben nem ajánlja a mammográfiát, mint elsődleges szűrővizsgálatot.
Az alábbiakban részletesen olvashatnak a sűrű emlőszövet és a mammográfia korlátairól, a mell MRI szűrési ajánlásairól.
Miért korlátozott a mammográfia hatékonysága sűrű (denz) emlőszövet esetén?
A sűrű emlőszövet (dense breast tissue) több fibroglanduláris szövetet (mirigyek és rostos kötőszövet) tartalmaz, mint zsírszövetet. Ez a következő okok miatt nehezíti a mammográfiás szűrést:
Csökkent érzékenység: A mammográfia érzékenysége sűrű, denz szerkezetű emlőkben alacsonyabb, különösen a BI-RADS C (heterogén sűrű) és D (extrém sűrű) kategóriákban. Tanulmányok szerint a mammográfia érzékenysége sűrű emlőkben 61–65%-ra csökkenhet, míg zsíros emlőkben 85–90% körüli. Azaz, ha denz az emlő, akkor a vizsgálat szenzitivitása CSAK 61-65%, ami nem kis hibalehetőséget jelent.
Megnövekedett kockázat: A sűrű emlőszövet önmagában is kockázati tényező a mellrák kialakulására. Az extrém sűrű emlőkkel rendelkező nők 4–6-szor nagyobb valószínűséggel betegszenek meg mellrákban, mint a zsíros emlőkkel rendelkező nők, és körülbelül kétszer nagyobb a kockázatuk a szétszórt sűrűségű emlőkhöz képest.
A sűrű emlőszövet különösen gyakori fiatalabb nőknél, fekete és ázsiai-amerikai nőknél, valamint genetikai tényezők (pl. BRCA mutációk) esetén.
Őszintén tegyük fel a kérdést. Egy ilyen szöveti szerkezettel bíró emlőt, jó évente sugárterhelésnek kitenni? Bár a mammográfia alacsony sugárdózisa miatt a kapcsolódó kockázatok minimálisak, de nem elhanyagolhatók, különösen ismételt vizsgálatok esetén. A fő kockázat a sugárzás által indukált rák (elsősorban mellrák) elméleti lehetősége.
Mell MRI szűrési ajánlások sűrű emlőszövet esetén
A mell MRI-t (mágneses rezonancia képalkotás) a sűrű emlőszövetű nők szűrésére gyakran javasolják, különösen azoknál, akik magas kockázatúak vagy extrém sűrű emlőkkel rendelkeznek (BI-RADS D).
Milyen előnyei lehetnek az MRI vizsgálatnak?
Szakmai ajánlások röviden:
Sűrű emlőszövetű, átlagos kockázatú nőknél az ACS nem ad egyértelmű ajánlást kiegészítő MRI szűrésre, de megemlíti, hogy az MRI és az ultrahang segíthet a mammográfián nem látható rákok felismerésében. Javasolják a 3D mammográfiát (digitális tomoszintézis, DBT), amely kissé hatékonyabb sűrű emlőkben.
Különleges esetek:
Átlagos kockázatú nők sűrű emlőkkel: Az MRI szűrés ebben a csoportban vitatott, mivel a költségek, a fals pozitív eredmények (79,8/1000 szűrés kezdeti MRI-nél,) és a hozzáférhetőség korlátozzák az alkalmazását. Az EUSOBI azonban támogatja az MRI-t extrém sűrű emlők esetén.
A mammográfia korlátai sűrű emlőszövet esetén
A cancer.org és más források részletesen tárgyalják a mammográfia korlátait sűrű emlőkben:
Fals pozitív eredmények: Sűrű emlőkben gyakoribbak a fals pozitív eredmények, amelyek további vizsgálatokat (pl. diagnosztikus mammográfia, ultrahang, biopszia) igényelnek, növelve a szorongást és a költségeket.
Intervallum rákok: Sűrű emlőkben 18-szor nagyobb az intervallum rákok kockázata, mint zsíros emlőkben, mivel a mammográfia nem észleli a daganatokat időben. Az intervallum rák jelentése: Két szűrési időpont között diagnosztizált daganat a szűrt korcsoportban.
Mell MRI előnyei és korlátai
Előnyök:
Az MRI nem érzékeny az emlő sűrűségére, így ideális sűrű emlők szűrésére. Az MRI 15-20 rákot észlel 1000 szűrésenként a sűrű emlőkben, szemben az ultrahang 3-4/1000 és a DBT 4-7/1000 arányával!
Az MRI lehetőséget teremt a korai felismerésre, ugyanis több korai stádiumú, nyirokcsomó negatív invazív rákot észel, ami sokkal jobb prognózist jelent a páciens számára.
Hátrányok:
Az MRI drága és nem mindenhol elérhető. A kontrasztanyag beadása kockázatokkal járhat. A gadolínium kontrasztanyag allergiás reakciókat okozhat és ismételt alkalmazása esetén szöveti lerakódást figyeltek meg! Klaustrofóbiás beteg, fémimplantátumot viselők számára az MRI vizsgálat sok esetben nem megvalósítható.
Összeségében elmondható, hogy a denz, sűrű emlőszövettel bíró hölgyek számára NEM a mammográfia a legszenzítivebb szűrővizsgálat, hanem a mell MRI. Az ACS ajánlja az MRI-t magas kockázatú nőknek évente, míg az EUSOBI 2–4 évente javasolja extrém sűrű emlők esetén, a DENSE vizsgálat bizonyítékai alapján. Átlagos kockázatú nők számára a kiegészítő MRI szűrés vitatott, de a 3D mammográfia (DBT) és az ultrahang is szóba jöhet.
A cancer.org hangsúlyozza a nők tájékoztatásának fontosságát és a közös döntéshozatalt. A fenti irodalom (cancer.org, DENSE vizsgálat, EUSOBI ajánlások) alátámasztja, hogy az MRI jelentősen javítja a rákészlelést sűrű emlőkben, de a fals pozitív eredmények és a költségek korlátozzák az általános alkalmazását.
Pár fontos megjegyzés még a gadolinium kontrasztanyagról és a kontraszt nélküli MRI-ről
A mell MRI vizsgálat elvégezhető kontrasztanyag nélkül is emlőszűrés céljából, de a kontrasztanyag nélküli (natív) MRI érzékenysége és specificitása jelentősen alacsonyabb a mellrák kimutatására, különösen sűrű emlőszövet esetén, mint a kontrasztanyagos (kontrasztfokozott) MRI-é. A natív MRI különböző technikákat használhat, amelyek a szövetek természetes mágneses tulajdonságait vizsgálják pl. Diffúziósúlyozott képalkotás (Diffusion-Weighted Imaging, DWI, vagy T2-súlyozott képalkotás és STIR (Short Tau Inversion Recovery).
A kontrasztanyag nélküli mell MRI-t általában nem ajánlják standard szűrési módszerként, mivel az érzékenysége és specificitása nem éri el a kontrasztanyagos MRI szintjét, különösen sűrű emlőkben, ahol a rákészlelés pontossága kritikus. Azonban bizonyos esetekben alkalmazható vagy kiegészítő szerepet játszhat:
Milyen károsodások köthetők a gadolínium (gadolinium-based contrast agents, GBCA) kontrasztanyag alkalmazásához?
Tájékozott döntéshozatal: A nőknek teljes körű tájékoztatást kell kapniuk az emlősűrűségükről, a mammográfia korlátairól és a kiegészítő szűrések (pl. MRI) előnyeiről/kockázatairól, hogy megalapozott döntést hozhassanak!
A fentiek miatt ( vizsgálati lehetőségek előnye, hátránya, költséghatékonyság, érzékenység) miatt a mammográfia kötelezősége igen erősen kérdéses nem csak jogi, hanem orvosszakmai szempontból is.
dr. Szakács Krisztina
3, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9188510/
4, https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.221785
5, https://insightsimaging.springeropen.com/articles/10.1186/s13244-024-01652-x
6, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1070978
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!