Alarmírozó tünetek. Mikor forduljunk gyermekorvoshoz?
A gyermekek sokkal gyakrabban lesznek lázasak, mint a felnőttek. A láz nem más, mint a
szervezet fertőzésekkel szembeni védekező reakciója. A láz egy tünet. A láz mértéke NEM egyenesen arányos a betegség súlyosságával. Magas lázzal küzdő gyermeknek lehet egyszerű vírusfertőzése, alacsonyabb testhőmérséklet pedig jelezhet súlyos betegséget, pl. szepszist (vérmérgezés). Éppen ezért,
a folytonos hőmérsékletmérésnek értelme nincs, csak a szülő és a gyermek szorongását fokozza! A láz önmagában nem veszélyes, még a magas láz sem! Amint gyermekének szervezete leküzdötte az adott kórokozót és az állapota javul, a testhőmérséklet is normalizálódni fog. Maradjon nyugodt és figyelje gyermeke szükségleteit (folyadékpótlás, láz-, és fájdalomcsillapítás, szülői jelenlét).
Alarmírozó tünetnek nevezzük azokat a jeleket, amelyek
állapotrosszabbodásra hívják fel a figyelmet és mihamarabbi gyermekgyógyászati szakvizsgálatot igényelnek. Amennyiben gyermekének alarmírozó tünetei vannak, hívják gyermekorvosukat vagy kérjenek segítséget az ügyeletes gyermekorvostól (háziorvosi ügyelet, gyermekorvosi ügyelet).
ALARMÍROZÓ TÜNETEK
- 3 hónapnál fiatalabb lázas gyermek - A láz megítélése 3 hónapos életkor alatt más, mint az idősebb gyermekek esetében. A 3 hónapnál fiatalabb babáknál a láz súlyos betegség jele lehet! Azonnal forduljon orvoshoz!
- gyermeke lázas, rossz állapotban van és többször hányt
- gyermeke lázas, rossz állapotban van és hasmenése van
- gyermeke lázas, a folyadékot (anyatejes táplálást) visszautasítja vagy a megszokottnál jóval kevesebbet iszik
- gyermeke lázas és nagyon fájdalmasan sír vagy nyögdécsel
- gyermeke fullad, nehézlégzése van * súlyos állapot esetén mentő hívása indokolt lehet (levegőért kapkodó, szürkülő gyermekkel ne induljanak el! Hívjanak azonnal segítséget, értesítsék a Mentőszolgálatot!)
- gyermeke elfekvő, nehezen vagy alig ébreszthető * súlyos állapot esetén mentő hívása indokolt lehet (amennyiben gyermeke eszméletlen, azonnal értesítsék a Mentőszolgálatot!)
- gyermeke lázas és testén kiütések jelennek meg * használják az üvegtesztet!
- gyermeke három napnál tovább lázas, a láz a lázcsillapítókra nem reagál
- ha gyermeke lázas és görcsöl * görcsölő gyermek esetén mentő hívása indokolt lehet
- ha gyermeke lázas és irritábilissá válik
- ha gyermeke lázas és sántítani kezd
- ha gyermekén a kiszáradás tüneteit észleli (száraz száj, száraz nyelv, aláárkolt szemek, a megszokottnál kevesebb nedves pelenka)
- ha gyermeke lázas és fejfájást panaszol és fájdalma fájdalomcsillapító gyógyszer adására sem csökken
- ha gyermeke fejét beütötte és a traumát követően legalább 3 hányása volt
- ha gyermeke lázas és csillapíthatatlan hasi fájdalma van.
dr. Szakács Krisztina
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!