Barion Pixel
Hu En
Bejelentkezés Regisztráció
EndoMedic
Torokgyulladás, torokfájdalom. Mit javasol az egyik leghitelesebb orvosportál? A vírusos torokgyulladás
A torok gyulladása, fájdalma az egyik leggyakoribb panasz gyermekeknél. A gyermekkori torokgyulladást általában vírusfertőzés vagy egy Streptococcus A nevű baktérium okozza, azonban ritkább esetekben egyéb bakteriális fertőzés, allergiás megbetegedések, irritáló belélegzett anyagok és trauma (forró italok, idegen test által okozott sérülés, vagy belélegzett mérgező gázok) is okozhat hasonló panaszt. A vírusfertőzés okozta torokfájdalom általában 2-7 nap alatt, különféle tüneti szerek adása nélkül is szűnik. 4-7 éves korban a leggyakoribb, a gyermek torokfájást, égő érzést, fülbe sugárzó fájdalmat, köhögési rohamokat panaszolhat, hőemelkedése van, vagy lázas. A garat nyálkahártyája vérbő, sokszor a mandulák (tonsilla) duzzadtak , a gyermek nyirokcsomói szintén fájdalmasan megduzzadhatnak. Antibiotikum felírására az esetek nagy többségében nincs szükség, azonban ha mégis, akkor azt csak laboratóriumi vizsgálattal igazolt bakteriális fertőzés esetében kell megtennünk. Vírus okozta torokgyulladásban indokolatlanul adott antibiotikum nem segít és számos kedvezőtlen hatása is lehet pl. hasmenés, növekvő bakteriális rezisztencia egy adott antibiotikummal szemben és nem utolsó sorban felesleges anyagi kiadás. A leggyakoribb vírusok (adenovírus, enterovírus, rhinovírus, koronavírus és parainfluenza) által okozott torokgyulladás tüneti terápián kívül mást nem igényel. A tüneti terápia sokrétű lehet, első körben javasolt hideg vagy meleg citromos, mézes tea kortyolgatása. A méz adását 12 hónapnál fiatalabb gyermeknél az említett orvosportál (Uptodate.com) nem ajánlja a Clostridium botulinum (botulizmus) fertőzés veszélye miatt. Enyhítő lehet a gyermekek körében igen közkedvelt fagyasztott sütemények illetve fagylalt, valamint jég fogyasztása. A szopogatós kemény cukorkák (pl. negro) csak 5 év feletti gyermekek számára javasolt, mert az ennél fiatalabb korcsoportban a félrenyelés és fulladás veszélye nagy.Külön említést érdemel a langyos, sós vízzel történő öblögetés, ami 6 év feletti gyermekek, serdülők számára javasolt. Házi receptként gyorsan elkészíthető a sós oldat, amely kb. 1/4 liter vízbe 1/4-1/2 teáskanálnyi sót javasol. 6 év alatti gyermekeknél a sós vízzel történő öblögetést ne alkalmazzuk, mert ők még nem tudnak hatékonyan gargalizálni. Láz és fájdalomcsillapítás akkor szükséges, ha a gyermeket a torokfájdalom, illetve a láz megviseli, elesett állapotú, és a szájon keresztül bevitt folyadék mennyisége csökken. A javasolt gyógyszerek a következők:
  1. Acetaminophen, vagy másnéven Paracetamol.A paracetamol ajánlott dózisa 10-15mg/kg szájon át 4-6 óránként, de minden termék dobozán, vagy használati útmutatóján megtalálhatóak az életkorhoz vagy testsúly kilogrammhoz kötött dózisok. Az ajánlott dózisokat mindig tartsuk be, a paracetamol túladagolás esetén májkárosodást okozhat.
  2. Ibuprofen. Az ibuprofen javasolt dózisa 10mg/kg szájon át 6 óránként.
Az aspirin tartalmú gyógyszereket mindenféleképpen kerüljük a Reye-szindroma kialakulásának veszélye miatt! Mikor forduljunk orvoshoz? Ha a torokfájdalom 3 napnál tovább fennáll, vagy a tünetek ez idő alatt egyértelműen rosszabbodnak. Ebben az esetben mindenképpen javasolt a torok vizsgálata, és az esetleges komplikációk kizárása (pl. mandulagyulladás illetve tályog). Egyéb lehetséges terápiák. Annak ellenére, hogy a vizsgálatok során némi bizonyítékot találtak arra, hogy a gyógyszeres cukorkák a tüneteket enyhíthetik, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ezek a gyógyszeres cukrok jobban működnének, mint a nem gyógyszerezett kemény cukrok. Bármilyen furcsán is hangzik, a fent említett orvosportál nem javasolja a gyógyszeres cukorkák rutinszerű alkalmazását. Ezek a készítmények a torok szárazságának csökkentésére és fájdalomcsillapításra hivatottak, azonban allergiás reakciót is okozhatnak. Általában mentholt (hűtés), vagy fertőtlenítő hatású szert (chlorhexidine), felületi érzéstelenítőt (benzydamine), gyulladáscsökkentőt (flurbiprofen) tartalmaznak. Bár használatuk nem tiltott, az itt leírt információk mérlegelését követően gyermekek esetében mértékkel használjuk! Alternatív terápiák mint homeopátia, különféle étrendkiegészítők használata gyermekek esetében nem ajánlott. Összefoglalva, “take home message”-ként az alábbiakat emelném ki:
  1. A torok fájdalmát fertőzés, allergének, gyulladásos betegségek, illetve irritáló anyagok és trauma is okozhatja.
  2. Antibiotikum adására csakis igazolt bakteriális fertőzés esetén van szükség.
  3. A javasolt terápia alappillére tüneti, azaz pihenés, bőséges folyadékbevitel, valamint a torok irritációjának, fájdalmának csillapítása. Erre használhatunk praktikus, otthon is könnyen elkészíthető sós oldatot, vagy helyileg ható érzéstelenítőket, fájdalomcsillapítókat.
  4. Lázcsillapításra csak akkor van szükség, ha a láz gyermekünket megviseli!
Felhasznált irodalom:
  1. Sore troat in Children and Adolescents: Symptomatic treatment, Uptodate.com (topic last updated 16 Sept, 2016)
  2. The common cold in Children: Management and prevention, Uptodate.com ( topic last updated 15 Nov, 2016)
dr. Szakács Krisztina

Kötelező jogi tájékoztató

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!