Barion Pixel
Hu En
Bejelentkezés Regisztráció
EndoMedic
Fluorokinolon, avagy a mitokondriális DNS-t károsító antibiotikum
2023-04-07

 

 

Az antibiotikumok sok életet mentenek meg, nélkülük a bakteriális fertőzésben szenvedő betegek jelentős részét elveszítenénk. Azonban tudunk kell azt, hogy egyes antibiotikum csoportok alkalmazásának van sötét oldala is, ilyen az elmúlt időszakban fókuszba került fluorokinolon/kinolon gyógyszercsoport. A fluorokinolon hatóanyagú gyógyszercsoport egyik legismertebb tagja a Ciprofloxacin. Számos esetben írják fel ezt a széles spektrumú antibiotikumot légzőszervi, húgyúti, vagy fület és szemet érintő fertőzésekben. A fluorokinolon antibiotikumokkal kapcsolatos mellékhatás jelentések száma extrém mértékben megnőtt, a leggyakoribb mellékhatások között súlyos életet veszélyeztető mellékhatások is szerepelnek, mint pl. a főverőér szakadása, vagy állandó idegi károsodások, öngyilkossági gondolatok és súlyos depresszió. A Kelet-Finnországi Egyetemen végzett és a Nucleic Acids Research folyóiratban megjelent tanulmány a ciprofloxacin mitokondriumokra gyakorolt hatását vizsgálta. A mitokondriumok sejtjeink egyik legfontosabb alkotóelemei, olyanok mint az energiagyárak, hiszen itt termelődik a szervezetünk megfelelő működéséhez elengedhetetlenül szükséges energia molekula, az ATP. Röviden: ATP=ENERGIA. A mitokondriumok az élethez elengedhetetlenek a magasabb szintű szervezetekben. Ezért jelenthet végzetes problémát egy-egy mitokondriumban levő enzim hibája vagy hiánya a sejtben.          

 

 

 

A mitokondriumokról tudni kell, hogy saját örökítőanyaggal rendelkeznek (mtDNS), ez az örökítőanyag felelős azért, hogy az energiatermelésben résztvevő fehérjék egy része megtermelődjön. A mitokondriumok saját örökítőanyagának replikációjában (másolás, többszörözés) nagyon fontos szerepe van egy úgy nevezett topoizomeráz 2 enzimnek. 

 

A ciprofloxacin bizonyítottan gátolja a topoizomeráz 2 enzim működését, különféle baktériumok esetében ezt a képességét használták ki ahhoz, hogy az illető kórokozót elpusztítsa. A probléma sajnos az, hogy a tanulmány szerint nem csak a kórokozók topoizomeráz 2 enzimjét gátolja, hanem saját sejtjeinkét is! Ez vezethet ahhoz, hogy sejtjeink energiatermelő folyamatai leállhatnak, a sejtek növekedése és szaporodása valamint differenciálódása kárt szenvedhet. A mitokondriális DNS-re gyakorolt drámai hatás a legtöbb negatív mellékhatást magyarázza. És végezetül ebből az összefoglalóból láthatják azt, hogy miért kezdtem a témával ilyen intenzíven foglalkozni. Nem telik el nap a rendelőmben, hogy valamilyen formában ne találkoznék fluorokinolonnal kezelt gyermekkel. Ne felejtsék el! Ezt az antibiotikumot hazánkban egyelőre mindenki kaphatja. Bízom abban, hogy az Európai Gyógyszerügynökség a fluorokinolon hatóanyagú antibiotikumok felírását gyermekek esetében még szigorúbban szabályozni fogja! 

 

Forrás: https://academic.oup.com/nar/article/46/18/9625/5088042 

 

Fotók: dr. Szakács Krisztina saját fotói www.dreamstime.com, stock photos

Kötelező jogi tájékoztató

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!