Tisztelt Páciensek!
Doktornő jelenleg szülési szabadságon van. Tájékoztatjuk Önöket, hogy a laborszolgáltatás, receptfelírás zavartalanul üzemel. A távkonzultációra és konzultációs időpontok foglalására egyelőre határozatlan ideig nincs lehetőség. Április és október közötti időszakban lemondott kontroll konzultáció helyett, a jövőben nem tudunk másik időpontot biztosítani.
Szíves megértésüket köszönjük!
Az infliximab, egy szintetikus, monoklonális antitest, amelyet többek között Remicade gyógyszernéven ismerhetünk. A konvencionális medicinában rendkívül gyakran használt gyógyszer, számos autoimmun betegség kezelésére használják. Ide tartozik a colititis ulcerosa, a Crohn-betegség, a rheumatoid arthritis és egyéb autoimmun izületi gyulladások, a spondylitis ankylopoetica, a pikkelysömör, az ízületi psoriatica és a Behçet-kór is.
A gyógyszer kiméra, monoclonalis tumor necrosis factor alfa (TNF-alfa) antitest, amely a mucosális immunválaszt az TNF expressziójú immunkompetens sejtek apoptozisának ( sejthalál) indukciójával éri el.
Érthetőbben TNF-alfa elleni antitest, mely bizonyos immunválaszt indít be. A tumor nekrózis faktor alfa (TNFα, kahexin, kahektin) a szisztémás gyulladásos válasz szabályozásában központi szerepet játszó gyulladást serkentő citokin, melyet elsősorban az aktivált falósejtek (makrofágok) termelnek.
A gyógyszer fő mellékhatása már ismert, az infúziós kezelések során lényegében szeptikus állapotba is kerülhet a beteg. Ez az esetek kb. 10%-ban fordul elő.
Ennél azonban most egy még fontosabb mellékhatásra figyelmeztetnek a gyógyszerrel kapcsolatosan, összefoglalóm is erről szól.
Az összefoglalót elsősorban immunológiai problémával küzdő pácienseimnek ajánlom, ők azok akik kezelései során gyakrabban találkozhatnak az infliximabbal.
Az összefoglaló szövege talán nehezebb a megszokottnál, de igyekszem a végén közérthetően a lényeget is kiemelni.
In utero (vagyis terhesség alatt) infliximab-expozíción átesett csecsemőkre vonatkozó gyógyszerbiztonsági figyelmeztetés
Az infliximab átjut a placentán és a csecsemő szérumában akár 12 hónappal a születés után is kimutatható volt. In utero expozíciót követően a csecsemők nagyobb fertőzésveszélynek lehetnek kitéve, beleértve a súlyos, disszeminált fertőzéseket is, amelyek fatális kimenetelűek is lehetnek. Éppen ezért, abban az esetben ha az anya a terhessége első trimeszterében (későbbiekben már nem valószínű hogy kaphat infliximabot) infliximab kezelésben részesül, akkor a gyermek megszületését követően 12 hónapig élő kórokozót tartalmazó vakcinát NEM KAPHAT. Ilyen vakcina pl. a hazánkban alkalmazott BCG.
A megszületést követő 12 hónapban csak abban az esetben mérlegelhető élő kórokozót tartalmazó vakcina beadása, ha
Mi a helyzet az anyatejjel?
Az infliximab alacsony szintje sajnos szinte mindig kimutatható az anyatejben, illetve az infliximabot az anyatejen keresztüli expozíciót követően kimutatták a csecsemők szérumában is. Élő kórokozót tartalmazó vakcina alkalmazása szoptatott csecsemőknél az anya infliximab kezelésének ideje alatt nem javasolt. Amennyiben mégis mérlegelendő az oltás beadása, akkor ebben az esetben szintén elengedhetetlen a gyermek szérumának vizsgálata! Ezt akkor is érdemes megvizsgálni, ha az infliximab kezelés már megtörtént, a terhesség befejeződött és az édesanya a gyermeket szoptatni kívánja.
Számos esetben találkozom autoimmun betegségben szenvedő páciensekkel, akik kikérik a véleményemet a gyógyszer alkalmazásáról. Tapasztalatom azt mutatja, hogy a páciensek gyakran úgy vágnak bele a kezelésbe, hogy nem közlik gyermekvállalási szándékukat a kezelőorvossal.
“Doktornő, ezt bevállalom, de utána jöjjön a baba!”
Nos, ez nem ilyen egyszerű. Egyrészt számolnia kell azzal, hogy a betegek kb. 10-13%-ban a beadott terápia ellen ellenanyag termelődik, ( igen jól olvassa, a TNF-alfa ellen beadott antitest ellen is antitest képződhet a szervezetben!) azaz az immunrendszere egy fokozott üzemmódba kapcsol. Ebben az esetben a terhesség létrejöttének esélye a kezelést követően is jelentősen csökkenhet.
Amennyiben a terhesség létrejön, a szérumban és az anyatejben mérhető infliximab számos kérdést vethet fel intrauterin és a gyermek megszületését követően is. Intrauterin és/vagy postnatalis fertőzések, a vakcinációkkal kapcsolatosan fellépő súlyos mellékhatások, főleg abban az esetben ha a gyermeket oltó gyermekorvos nincs tájékoztatva az anya korábbi infliximab kezeléséről.
Amennyiben gyermektervező, de orvosa infliximab kezelést javasol autoimmun betegségének kezelésére, érdemes a fenti tájékoztató alapján az előnyőket és a hátrányokat mérlegelni.
A gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatásjelentés itt történhet meg:
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (gov.hu)
dr. Szakács Krisztina
Immunológus szakorvos - jelölt
Referenciák:
2, Fritzsche J, Pilch A, Mury D et al. Infliximab and adalimumab use during breastfeeding. J Clin Gastroenterol. 2012;46:718-9. doi: 10.1097/MCG.0b013e31825f2807. PMID: 22858514.
3, Julsgaard M, Christensen LA, Gibson PR, et al. Concentrations of adalimumab and infliximab in mothers and newborns, and effects on infection. Gastroenterology. 2016;151:110-119. doi: 10.1053/j.gastro.2016.04.002. Epub 2016 Apr 8. PMID: 27063728
4.P708-infliximab.qxd (mtak.hu)
5. Remicade, INN-infliximab (europa.eu)
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!