Barion Pixel
Hu En
Bejelentkezés Regisztráció
EndoMedic
Saxenda és az Ozempic - biztosan akarod?
2023-01-22

 

A Saxenda hatóanyaga liraglutid, az Ozempic hatóanyaga pedig semaglutid, mindkettő úgy nevezett GLP-1 fehérje, azaz glukagon szerű fehérjék, melyek a nekik megfelelő GLP-1 receptoron hatnak, annak működését serkentik.  A Saxendát napi egyszer bőr alatti injekció formájában, az Ozempicet pedig heti egyszer bőr alatti injekció formájában javasolt alkalmazni.
 

Főbb hatásuk: befolyásolják a vércukorszintet, fokozzák az inzulin elválasztását, valamint lassítják a gyomor kiürülését, ezzel hozzájárulhatnak a súlycsökkenéshez.

Figyelem!

 

I-es típusú cukorbetegség esetén NEM javasolt a használatuk, az inzulint ezek a gyógyszerek nem helyettesítik, a gyógyszerek kizárólag II-es típusú cukorbetegség esetén használhatók. A gyógyszer használata megfontolható akkor is, ha a páciens ugyan nem szenved 2-es típusú cukorbetegségben, de nagyon nagy a súlyfeleslege, ekkor főként a Saxenda jöhet szóba alkalmazásra.

A nemzetközi javaslatok szerint a heti egyszer használható semaglutide hatóanyagú Ozempic, főként azon páciensek számára jelenthet előnyt, akiknek nem csak 2-es típusú cukorbetegsége és súlyfeleslege, hanem szív- és érrendszeri megbetegedése is van.

Szeretném felhívni a figyelmet a gyakran észlelt mellékhatásokra: az alkalmazás során felléphet hányinger, hányás, hasmenés, illetve sajnos az is előfordul, hogy a terápia során leadott kilókat a páciens a terápia befejeztével visszaszedi.
 

A másik fontos megjegyzésem, hogy a készítmények nem alkalmazhatóak terhességben, és akkor sem, ha a páciensnek már volt hasnyálmirigy gyulladása, ugyanis a gyógyszer alkalmazása során maga a hasnyálmirigy gyulladás mint mellékhatás előfordulhat. Akkor sem javasolt alkalmazni ezeket a gyógyszereket, ha a családi anamnézisben a pajzsirigy tumoros megbetegedése szerepel. 


Szintén szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy közvetlenül a gyermekvállalás előtt sem javasolt a gyógyszerek használata. A nemzetközi javaslatokban erre külön nincs figyelmeztetés, azonban a két gyógyszert alkalmazó fertilitási szakemberek vagy endokrinológusok, diabetológusok tapasztalata ezt mutatja. 

 

 

Ozempic és Inzulin

Az Ozempic alkalmazható együtt inzulinnal is, tehát olyan páciens, aki 2-es típusú cukorbeteg és inzulinterápiát is kap használhatja, de ebben az esetben még szigorúbb vércukorszint ellenőrzések szükségesek.

A Saxenda esetében a tanulmányok akkor is jelentős súlycsökkenésről számoltak be, ha nem áll fent a 2-es típusú cukorbetegség. Emiatt a gyógyszer népszerű, sokan felíratják maguknak, főleg azon páciensek, akik fogyni szeretnének. Valószínűleg meg fog történni a kívánt fogyás, de nem árt átgondolnunk azt is, milyen áron. 

 

A Saxenda alkalmazása során is detektáltak enyhébb mellékhatásokat, beleértve a hányingert, hányást, alacsony vércukorszintet. Súlyos mellékhatások a Saxenda alkalmazása esetén is előfordulhatnak, beleértve a hasnyálmirigy gyulladást, epehólyaggyulladást és vesekeringés lassulását. Rágcsálókon végzett kísérletek során a pajzsmirigy tumoros elváltozásait találták. Mihamarabbi humán vizsgálatok lennének szükségesek ahhoz, hogy az emberi pajzsmirigyben a Saxenda kezelés hatásása előforduló malignitásokat kizárhassuk!

 

 

" WARNING: RISK OF THYROID C-CELL TUMORS
Liraglutide causes dose-dependent and treatment-duration-dependent thyroid C-cell tumors at clinically relevant exposures in both genders of rats and mice. It is unknown whether Saxenda® causes thyroid C-cell tumors, including medullary thyroid carcinoma (MTC), in humans, as the human relevance of liraglutide-induced rodent thyroid C-cell tumors has not been determined.  Saxenda® is contraindicated in patients with a personal or family history of MTC and in patients with Multiple Endocrine Neoplasia syndrome type 2 (MEN 2). Counsel patients regarding the risk of MTC with use of Saxenda® and inform them of symptoms of thyroid tumors (e.g., a mass in the neck, dysphagia, dyspnea, persistent hoarseness). Routine monitoring of serum calcitonin or using thyroid ultrasound is of uncertain value for early detection of MTC in patients treated with Saxenda®. " 

 

Ahogy a fenti figyelmeztetés is felhívja a figyelmet, a jelenlegi információk nem elégségesek ahhoz, hogy biztonsággal kizárjuk, hogy a Saxenda alkalmazása során nem alakul ki a pajzsmirigy rosszindulatú daganata.  A gyógyszert használók kérjék a szérum calcitonin szint ellenőrzését! 

Ezek a gyógyszerek nem cukorkák. Alkalmazásuk szoros kontrollt igényel. Bizonyára van olyan súlyos állapotban, komoly súlyfelesleggel bíró beteg, aki profitálhat alkalmazásukból, de önmagában a túlsúly kezelésre biztosan nem javasolnám pácienseimnek. Holisztikus szemléletű endokrinológusként munkám során jelenleg egyáltalán nem használom ezeket a gyógyszereket, jobban hiszek a megfelelő diéta, az elhízás mögötti valós okok (gyulladások, fertőzések, a mikrobiom eltérései, pajzsmirigybetegségek, mozgáshiány) felderítésében és kezelésében.

 

dr. Szakács Krisztina 

Endokrinológia-anyagcsere-betegségek szakorvosa 

68443

GMC: 7077885 

 

 

referenciák: 

 

1, Obesity in adults: Drug therapy - UpToDate

2, Glucagon-like peptide 1-based therapies for the treatment of type 2 diabetes mellitus - UpToDate

3, Novo Nordisk announces Saxenda® (liraglutide [rDNA origin] injection) is now commercially available in the United States (prnewswire.com)
 

Kötelező jogi tájékoztató

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!