Barion Pixel
Hu En
Bejelentkezés Regisztráció
EndoMedic
Táplálkozási javaslatok keményítő bázisú étrendet folytató páciensek számára
2020-05-24

Táplálkozási irányelvek – keményítő alapú anyagcserét folytató betegek számára
Endomedic-Medicbees

Legfontosabb megjegyzések:
Naponta igyekezzünk csak 3-szor enni.  Ennél többször semmi esetre sem javasolt enni, ugyanis a sokszor keveset elve a legtöbb esetben sajnos helytelen! Tudom, hogy mindenhol azt javasolják,  hogy egyen naponta 5-ször, de ez a tanács helytelen.
Minél többször eszünk, annál többször emelkedik meg az inzulinszintünk. Fogyni, csak alacsony inzulinszintek mellett lehet. 
Az inzulin termelődésének van egy természetes napszaki ciklusa; reggel magas, dél felé leesik, este ismét kissé emelkedik. Az étkezéseivel ehhez tanácsos igazodnia.

A reggeli lehet fehérje és zsírdúsabb. Ilyenkor sajnos nem jó az inzulinérzékenység, ezért nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása NEM javasolt! 
Az ebéd: ekkor már fogyaszthat szénhidrátot, részesítse előnyben a rezisztens, emésztésnek ellenálló keményítőket és a celluláris szénhidrátokat!  ( ezt később kifejtem melyek ezek). 
A vacsora szintén tartalmazhat szénhidrátot, de figyeljen, mert az inzulinérzékenység ekkor már rosszabb, mint a déli órákban, tehát nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása ekkor már nem javasolt. 
Tiltólistás élelmiszerek: 
Ha Ön endokrinológiai betegségben szenved és nálam járt szakvizsgálaton, akkor kérem a továbbiakban ne fogyasszon glutént és tejet vagy tejterméket! A növényi eredetű, illetve növényekből készült tejtermékek fogyasztása sem javasolt! 
Kerülje a szója fogyasztását! Ne egyen cukrot! Kerülje a gyorsan felszívódó szénhidrátokat! Kerülje a gabonák fogyasztását! 
Amennyiben Ön krónikus, endokrinológiai betegségben szenved ( pajzsmirigy alulműködés, inzulinrezsiztencia, PCOS, endometriózis stb…) kerülje a koffeint, (koffein mentes kávé naponta egyszer, reggel fogyasztható), az alkoholt, és a dohányzást! Ne éjszakázzon, mert az felborítja a cirkadián ritmusát! Legalább 8 órányi alvásra szüksége van. Az alváshiány rendkívüli módon rontja az inzulinérzékenységet! Egyetlen éjszakázás, egyetlen éjszakai műszak akár 30%-kal ronthatja a sejtjeink inzulinérzékenységét! 
TILOS FOGYASZTANI AZ ALÁBBI ÉLELMISZEREKET: 
1, feldolgozott szénhidrátok vagy igen nagy inzulinigénnyel bíró szénhidrátok): burgonya-sült krumpli, chipsek, burgonyakeményítő, a legtöbb gabonaféle -árpa, rozs, teljes kiőrlésű kenyér, tönköly, főleg a finomított lisztek, pékáruk, tésztafélék!!! A teljes kiörlésű lisztből készült kenyér fogyasztása Önnek nem fog kevesebb inzulinigényt jelenteni! Próbálja meg étkezését kenyér és tészta fogyasztása nélkül elképzelni és megvalósítani! 
2, Egyszerű cukrok és édességek: csokoládék és kekszek, szirupok, keményítőkivonatok ( kukorica-, juharszirup, maltodextrin fogyasztása sem javasolt!
Kerüljük a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását! Minél inkább feldolgozott egy élelmiszer, annál több adalékanyagot tartalmazhat! A mesterséges édesítőszereket és cukorpótlókat is kerüljük, mert inzulinválaszt válthatnak ki.  Ne együnk vagy ne édesítsünk eritrittel, xylittel, steviával stb… Az egyetlen, természetes édesítőszer melyet használhat kis mennyiségben az a MÉZ.
3, Egészségtelen olajok és zsírok: minden margarin, napraforgó olaj, minden „növényi olaj” sajnos egyik sem egészséges! Amire az van írva, hogy növényi zsír, vagy transzzsír, azt dobja ki a kukába! Szójaolaj, kukoricaolaj, búzacsíra olaj, olajpogácsákból készült készítmények, sütőolajok, főzőmargarinok szintén kerülendőek!!!
Tehát még egyszer, mit ne együnk! 
-gabonafélék és álgabonák,
-tejtermékek
-finomított és mesterséges cukrok
-hüvelyes termésűek
-burgonyafélék (burgonya, paradicsom, paprika, padlizsán)
-növényi olajak

Fogyasztandó élelmiszerek: 
Minden zöldség tartalmaz némi szénhidrátot (keményítő és rost formájában). Részesítse előnyben a gyökérzöldségek fogyasztását, mint pl.  sárgarépa, a petrezselyem és gyökere a fehérrépa, a zeller és a pasztinák, cékla, feketegyökér és retek.
Csak a celluláris szénhidrátok fogyasztása ajánlott! Ez azt jelenti, hogy pl. a sárgarépa állaga az eredeti. Nem készítünk belőle liszttel behabart főzeléket, hanem önmagában fogyasszuk! 
*** Megjegyzés. Celluláris, rezisztens keményítőnek számít a rizs és az édesburgonya is. Én a gabonák fogyasztását nem ajánlom, azonban ha valaki ragaszkodik a rizs fogyasztásához, akkor tegye ezt visszahűtve, hogy a rizs rosttartalma magasabb legyen! Az édesburgonya mellett még a sütőtök szolgálhat szénhidrtáforrásként!
Kerüljük a hüvelyeseket (bab, borsó, lencse) és a krumpliféléket (krumpli, paprika, paradicsom). Pajzsmirigy érintett betegek esetében a goitrogén élelmiszerek (kelbimbó, brokkoli) kizárólag párolva, főzve fogyasztandó!  ZABOT NE FOGYASSZON! 
GYÜMÖLCSÖK: igyekezzen az alacsonyabb fruktóztartalmú, bogyós gyümölcsöket fogyasztani!
Az alábbi gyümölcsök több fruktózt tartalmaznak, mint glükózt ezért javasolt őket ritkán fogyasztani! : Füge, Körte, Alma, görögdinnye, Meggy, Őszibarack, szilva! 
GYÜMÖLCSFOGYASZTÁS LEGMEGFELELŐBB IDEJE: DÉLI ÓRÁK, KORA DÉLUTÁNI ÓRÁK! 
A sokat vitatott tejtermékek: 
Számtalanszor hallom, hogy „nem vagyok laktózérzékeny” ihatok tejet. Nos, a tejben levő fehérjék, pl. kazein is problémát okozhatnak. Endokrin érintettségű beteg esetében nem javasoljuk a tej és tejtermékek fogyasztását.  Nem látjuk értelmét annak, hogy olyan élelmiszert hagyjon az étrendjében, melynek tejcukor tartalma emelheti vércukor és egyben inzulinszintjét. 
Hús készítmények: A hús fogyasztását tekintve jóval kevesebb megkötés van. Egyes vöröshús típusok  (pl. szarvas, vadhúsok vagy ló) emelhetik az inzulinszintet így ezek kerülése indokolt lehet ( pl. súlyos inzulinrezisztencia). Halakat és szárnyasokat csak akkor fogyasszon, ha biztos abban, hogy a halat természetes vízből fogták ki, illetve a szárnyasok szabadtartásúak voltak. Marha és sertés vöröshúsok vastartalmuk ezeknek a legmagasabb, a legjobb vasforrásként szolgálhatnak. 
Kerüljük a feldolgozott húskészítmények fogyasztását!  Mindig süssünk, főzzünk magunknak, ha lehet szabadon tartott állományból származó húsokat. 
Egyéb fontos információk: 
Sütéshez, főzéshez használjunk állati eredetű zsiradékot, pl. disznózsírt, vagy kacsa-, libazsírt.
Különféle növényi olajok használatát kerüljük, még a kókuszzsírt is! A kókuszzsír növényi zsiradék és nem a legjobb összetételű zsírforrás! 
Vaspótlást táplálékkiegészítő formájában csak ritkán javaslunk, inkább az állati belsőségek fogyasztása javasolt (borjú máj, marha máj, halmáj, tőkehalmáj). Liszteket, (gluténmentes is!) kerüljük. Ne együnk acelluláris szénhidrátot. (liszt, kenyér, sör)!!!
AUTOIMMUN BETEGSÉGBEN SZENVEDŐK ESETÉN A GABONÁK TELJES ELHAGYÁSA ERŐSEN JAVASOLT!
KÉREM NE SZÁMOLGASSA A BEVITT SZÉNHIDRÁT MENNYISÉGÉT, SOKKAL FONTOSABB AZ, HOGY MILYEN MINŐSÉGŰ ÉLELMISZERT FOGYASZT! 
AZ ITT LEÍRT JAVASLATOK MEGFELELNEK A PALEOLIT TÁPLÁLKOZÁS ALAPVETŐ SZABÁLYAINAK. MINDAZONÁLTAL TUDOMÁSUL KELL VENNIE, HOGY VAN ESÉLY ARRA, HOGY MÉG EZEK AZ IGEN SZIGORÚ VÁLTOZTATÁSOK SEM LESZNEK ELEGENDŐEK AHHOZ, HOGY BETEGSÉGÉT ( AUTOIMMUN, SZÉNHIDRÁTANYAGCSERE-ZAVAR, PCOS STB… MEGSZŰNTESSÜK). AMENNYIBEN ÁLLAPOTA EZEN A KEMÉNYÍTŐALAPÚ ÉTRENDEN SEM FOG MEGFELELŐ ÜTEMBEN JAVULNI, AKKOR TOVÁBBI VÁLTOZTATÁSOKAT FOGOK ÖNNEK JAVASOLNI.
dr. Szakács Krisztina 
Endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa

MINTA REGGELI:
1,rántotta 3 tojásból, bacon vagy zsírszalonna alappal, igény esetén zöldségekkel kiegészítve. Folyadék: víz.
2,sült pontyszelet, belsőséggel (tej és ikra is lehet), némi zöldséggel kiegészítve. 
3, 250 gr sertés agyvelő+3 tojás illetve 3-4 kanál sertészsír összeturmixolva, majd ezt serpenyőben palacsintaként kisütve. Mézzel leöntve kiváló reggeli! Hetente 2-szer is fogyasztható!
4, házi májkrém ( www.eszkimokonyha.hu) zöldséggel ( sült brokkoli).

MINTA EBÉD: 
bármilyen hal, vöröshús, szárnyas, illetve ezek belsősége pl. pulykahúsból készült fasírt. A pulykafasírtot úgy készítjük el, hogy az adott mennyiségű darált pulykahúshoz adunk tojást! Szemmel mértékezzenek! 
Köretként használhatják azokat a szénhidrátforrásokat, melyket a fenti összefoglalóban részleteztem.
(sütőtök,pasztinák, édesburgonya, gyökérzöldségek, bogyósgyümölcsök)
desszertként fogyaszthat bogyósgyümölcsöt, vagy főzőbanánt, zöldbanánt. 
MINTA VACSORA:
sült kacsacombok, sütőtökkel és zeller zöldjével tálalva. 
Ezt az ajánlást kizárólag azoknak a pácienseimnek készítettem, akik ragaszkodnak keményítő alapú étrendjükhöz. Az étrend hátránya, hogy kevés opció szolgál a megfelelő mennyiségű CH beviteléhez, mindazonáltal komoly odafigyeléssel tartható. Az étrendi ajánlás revalidálása 6 hónap múlva szükséges. 
2020.05.24. 
 

Frissítés 

 

Táplálkozási irányelvek – keményítő alapú étrendet folytató páciensek számára

Endomedic-Medicbees

Mi az a keményítő?  keményítő növényi poliszacharid, egy szénhidrát. A keményítő a növények raktározott tápanyaga. Főként magokban, gumókban, gyökérzöldségekben található. 

Miért lesz jó ez nekem? Azért, mert a rezisztens, azaz az emésztésnek ellenálló keményítő, lassan, szakaszosan bomlik le, ezzel egyenletes vércukorszintet biztosítva. Az egyenletes vércukorszintek megakadályozzák a nagy inzulinkiugrásokat. Inzulinrezisztenciában ennek különös jelentősége van. 

Másrészt a keményítő lebontása NEM igényel sok kortizolt, ami azért fontos, mert ezzel a magas keményítő tartalmú diétával megóvhatjuk a mellékveséjét. 

Ön valószínűleg azért kapta ezt a diétát, mert kortizolszintje alacsonyabb az optimálisnál, vagy erre utaló tünetei vannak. 

 

Legfontosabb megjegyzések:

 

 

 

Tiltólistás élelmiszerek: 

Ha Ön endokrinológiai betegségben szenved és nálam járt szakvizsgálaton, akkor kérem a továbbiakban ne fogyasszon glutént és tejet vagy tejterméket! A növényekből készült tejtermékek fogyasztása sem javasolt! 

 Kerülje a szója fogyasztását! Ne egyen cukrot! Kerülje a gyorsan felszívódó szénhidrátokat! Kerülje a gabonák fogyasztását!

Amennyiben Ön krónikus, endokrinológiai betegségben szenved (pajzsmirigy-alulműködés, inzulinrezsiztencia, PCOS, endometriózis stb.) kerülje a koffeint, az alkoholt, és a dohányzást! Ne éjszakázzon, mert az felborítja a cirkadián ritmusát! Legalább 8 órányi alvásra van szüksége. Az alváshiány rendkívüli módon rontja az inzulinérzékenységet. Egyetlen éjszakázás, egyetlen éjszakai műszak akár 30%-kal ronthatja a sejtjeink inzulinérzékenységét! 

TILOS FOGYASZTANI AZ ALÁBBI ÉLELMISZEREKET: 

1, feldolgozott szénhidrátok vagy igen nagy inzulinigénnyel bíró szénhidrátok): 

burgonya-sült krumpli, chipsek, burgonyakeményítő, a legtöbb gabonaféle -árpa, rozs, teljes kiőrlésű kenyér, tönköly, főleg a finomított lisztek, pékáruk, tésztafélék. A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér fogyasztása Önnek nem fog kevesebb inzulinigényt jelenteni. Próbálja meg étkezését kenyér és tészta fogyasztása nélkül elképzelni és megvalósítani! 

2, Egyszerű cukrok és édességek: 

csokoládék és kekszek, szirupok, keményítőkivonatok (kukorica-, juharszirup, maltodextrin ) fogyasztása sem javasolt!

3, Kerüljük a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását! 

Minél inkább feldolgozott egy élelmiszer, annál több adalékanyagot tartalmazhat. A mesterséges édesítőszereket és cukorpótlókat is kerüljük, mert inzulinválaszt válthatnak ki.  Ne együnk vagy ne édesítsünk eritrittel, xylittel, steviával. Az egyetlen, természetes édesítőszer melyet használhat kis mennyiségben az a MÉZ.

4, Egészségtelen olajok és zsírok:

minden margarin, napraforgó olaj, minden „növényi olaj” idetartozik, sajnos egyik sem egészséges! Amire az van írva, hogy növényi zsír, vagy transzzsír, azt dobja ki a kukába! Szójaolaj, kukoricaolaj, búzacsíra olaj, olajpogácsákból készült készítmények, sütőolajok, főzőmargarinok szintén kerülendőek!!! Az egyetlen tolerálható készítmény pl. a hidegen sajtolt olívaolaj melynek kis mennyiségben történő fogyasztása elfogadott lehet a diétában. 

 

Tehát még egyszer, mit ne együnk! 

-gabonafélék és álgabonák

-tejtermékek

-finomított és mesterséges cukrok

-hüvelyes termésűek

-burgonyafélék (burgonya, paradicsom, paprika, padlizsán)

-növényi zsírok, olajok. 

 

Fogyasztandó élelmiszerek: 

Csak a celluláris szénhidrátok fogyasztása ajánlott! Ez azt jelenti, hogy pl. a sárgarépa állaga az eredeti. Nem készítünk belőle liszttel behabart főzeléket, hanem önmagában fogyasszuk! 

*** Megjegyzés. Celluláris, rezisztens keményítőnek számít a rizs és az édesburgonya is. A gabonák fogyasztását igyekezzék kerülni.  Ha valaki ragaszkodik a rizs fogyasztásához, akkor tegye ezt visszahűtve, hogy a rizs rosttartalma magasabb legyen! Az édesburgonya mellett még a sütőtök, főzőbanán, zöldbanán, gesztenye, tápióka, csicsóka, gesztenye szolgálhat szénhidrátforrásként. 

Kerüljük a hüvelyeseket (bab, borsó, lencse) és a krumpliféléket (krumpli, paprika, paradicsom, padlizsán). Az itt felsorolt élelmiszereket főleg az autoimmun betegségben szenvedők kerüljék!  Pajzsmirigy érintett betegek esetében a goitrogén élelmiszerek (kelbimbó, brokkoli) kizárólag párolva, főzve fogyasztandó!  ZABOT NE FOGYASSZON, a ZAB goitrogén élelmiszer! 

Probléma nélkül fogyasztható a félig érett zöldbanán. 

 

Attól mert laktózérzékeny, még nem biztos, hogy előnyös önnek a laktózmentes tej fogyasztása! A tejben levő fehérjék, ilyen pl. a kazein is problémát okozhatnak. Endokrin érintettségű beteg esetében nem javasoljuk a tej és tejtermékek fogyasztását.  Nem látjuk értelmét annak, hogy olyan élelmiszer maradjon az étrendjében, melynek tejcukor tartalma emelheti vércukor és egyben inzulinszintjét. Ebben a diétában a növényből készült tejtermékek fogyasztása sem javasolt! 

A hús fogyasztását tekintve jóval kevesebb megkötés van. Egyes vöröshús típusok (pl. szarvas, vadhúsok vagy ló) emelhetik az inzulinszintet így ezek kerülése indokolt lehet. Másik probléma a vadhúsokkal, hogy a vadak etetése nem teljesen átlátható számunkra, nem tudjuk milyen gabonatartalmú élelemmel etetik a vadakat. Endometriózisban javasolt a marhahúsok kerülése, főként akkor, ha fennáll az inzulinrezisztencia is.  Halakat és szárnyasokat csak akkor fogyasszon, ha biztos abban, hogy a halat természetes vízből fogták ki, illetve a szárnyasok szabadtartásúak voltak. Marha és sertés vöröshúsok vastartalmuk ezeknek a legmagasabb, a legjobb vasforrásként szolgálhatnak.

Kerüljük a feldolgozott húskészítmények fogyasztását!  Mindig süssünk, főzzünk magunknak, ha lehet szabadon tartott állományból származó húsokat, zsírt és belsőséget fogyasszunk!

Ajánlott beszerzési források: 

 www.szeleshus.hu   

www.eszkimokonyha.hu

www.viragoskút.hu

 

Egyéb fontos információk: 

 

***AUTOIMMUN BETEGSÉGBEN SZENVEDŐK ESETÉN A GABONÁK TELJES ELHAGYÁSA ERŐSEN JAVASOLT!

***KÉREM NE SZÁMOLGASSA A BEVITT SZÉNHIDRÁT MENNYISÉGÉT, SOKKAL FONTOSABB AZ, HOGY MILYEN MINŐSÉGŰ SZÉNHIDRÁTOT FOGYASZT! 

 

ÖSSZEFOGLALVA: ELŐNYÖS CH-SZÉNHIDRÁT (keményítő) források a következők lehetnek:

-sütőtök, kínai tök (golyó formájú extrém narancssárga tök, HOKKAIDO TÖK)

- édesburgonya, batáta minden fajtája (barna, fehér, lila, sárga, fehér)

- paszternák és az összes gyökérzöldség (sárgarépa, fehérrépa, paszternák)

- főzőbanán (interspar)

-zöldbanán (félig érett banán, nagyobb és kisebb fajtája is kapható)

-gesztenye (főzve leginkább)

-tápióka 

- zöldbanán liszt

-tápióka liszt és tészta

-gesztenye liszt 

-hűtött rizs (ezt leginkább olyan betegek fogyasszák, akik nem szenvednek autoimmun betegségben!)

-rizstészta is kipróbálható azoknál, akik nem szenvednek autoimmun betegségben és nem álmosodnak el tőle étkezést követően! 

-Valamint nem autoimmun betegek számára opció lehet a visszahűtött rizs, barna és fehér ( jázmin) egyaránt, illetve az amarant, quionoa fogyasztása. 

Nem keményítő forrás, de a gyümölcsök is CH tartalmú élelmiszerek. Ezekből elsősorban a bogyós gyümölcsök fogyasztása javasolt, hiszen ezekben kiegyenlített a fruktóz és glükóz tartalom. 

-Autoimmun betegek növényi magokat ne fogyasszanak! 

dr. Szakács Krisztina 

Endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa

 

MINTA REGGELI:

a, Tojásrántotta, sonkával vagy baconnal. Fogyasztható hozzá igény szerint batáta, vagy gyökérzöldség sült vagy főtt formában. 

Folyadék: koffeinmentes gyümölcstea, koffeinmentes kávé, víz, ásványvíz

b, házi májkrém ( eszkimokonyha.hu) sült főzőbanánnal, vagy főtt édesburgonyával.

c, resztelt máj, vagy sült szárnyasok gyökérzöldséggel, vagy gesztenyével

 

MINTA EBÉD: 

a, ebédre bármilyen szárazabb hús, hal, tengeri hal, herkentyű fogyasztható nagy mennyiségű keményítővel. pl. pulykahúsból készült fasírt főzőbanánnal, gesztenyével vagy édesburgonyával! Zöldséget, salátákat bármilyen mennyiségben fogyaszthatnak! 

b, reszteltmáj sütőtökkel, vagy kínai tökkel.

MINTA VACSORA:

a, sült kacsacombok, sütőtökkel és zeller zöldjével tálalva.

b, csirkeszárnyak sült főzőbanánnal,  vagy rizssel.

c, tápióka tészta pestoval, vagy garnélarákkal. 

 

desszert ötlet: 

zöldbanán lisztből készült palacsinta bogyós gyümölcs töltelékkel

Zöldbanán lisztből készült palacsinta: 2 tojás és kb. 200 gramm zöldbanán liszt, szénsavas vízzel és kis zsiradékkal kell kikeverni a palacsinta tésztát. 

 

2021.01.31. 

 

 

dr. Szakács Krisztina 

 

 

Kötelező jogi tájékoztató

Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!