Tisztelt Páciensek!
Doktornő jelenleg szülési szabadságon van. Tájékoztatjuk Önöket, hogy a laborszolgáltatás, receptfelírás zavartalanul üzemel. A távkonzultációra és konzultációs időpontok foglalására egyelőre határozatlan ideig nincs lehetőség. Április és október közötti időszakban lemondott kontroll konzultáció helyett, a jövőben nem tudunk másik időpontot biztosítani.
Szíves megértésüket köszönjük!
Hazánkban nincs kultúrája a mellékhatásjelentéseknek, talán ezért is vagyunk céltáblái azon “kritikusoknak”, akik folyamatosan bizonyítékok és egyértelmű ok-okozati összefüggések felmutatását követelik tőlünk, legyen szó gyógyszert vagy vakcina beadást követő mellékhatásokról. Mivel lényegében nincs jelentős számú mellékhatásjelentés, ezért marad a tapasztalatokon alapuló orvoslás, azaz a kollégák csak arról tudnak részletesen beszámolni, amit saját praxisukban észlelnek.
Sajnos még mindig ott tartunk, ha valaki ezekről a problémákról beszélni mer, az némi retorzióra biztosan számíthat. A retorzió érheti a media, a páciensek, a kollégák (szakma) és a közvélemény részéről egyaránt.
Elsőként tisztázni szükséges mi az a mellékhatás. Az Európai Parlament és a Tanács 2010/84/EU irányelve az alábbi módon definiálja a mellékhatást: a gyógyszerek által kiváltott káros és nem kívánt hatás. Itt meg is állhatunk egy pillanatra! Akkor most van mellékhatás vagy nincs? A mellékhatás az most valójában a hatás? Egy biztos, a gyógyszereknek van hatásuk, mely lehet pozitív és negatív egyaránt. Meggyógyulunk egy gyulladásból, elmúlik a fájdalmunk vagy pedig káros hatás ér minket, pl. bőrelváltozásaink lesznek vagy gyulladásos betegség alakul ki bennünk. Ezek mindegyike hatás.
A nyugati orvoslásban kultúrája van a mellékhatásjelentésnek. Amikor az Egyesült Királyságban dolgoztam, akkor az volt a feladatom, hogy jelentsem az általam észlelt negatív hatást, azaz egyenesen kötelező volt a mellékhatásjelentés elvégzése, majd erről be is kellett számolnom feletteseimnek.
A mellékhatásjelentést nem csak az orvos, hanem a páciens is elvégezheti. Amennyiben vakcinációt vagy gyógyszerbevétel követően negatív hatást észlel és orvosa nem hajlandó mellékhatásjelentést készíteni, akkor készítse el maga a következő módon:
1, Töltse le az OGYEI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) oldaláról a mellékhatás jelentő lapokat. Az összefoglalóhoz csatolok egyet a vakcinára, illetve a gyógyszerekre vonatkozólag is.
2. Az adott mellékhatás bejelentő lapot kitöltve a a formanyomtatvány utolsó oldalán található email címre csatolva vagy pedig levélben illetve faxon is elküldhetik az OGYEI számára.
Meg kell érteniük, ha hazánkban változást szeretnének egyes készítmények negatív hatásai miatt, akkor cselekedniük kell, mellékhatást kell jelenteniük!
Ha károsodását jogi úton is bizonyítani szeretné, akkor esélye sincs mellékhatásjelentés nélkül, tehát ki kell töltenie! Ha orvosa nem hajlandó kitölteni, akkor töltse ki ön érintett betegként, hiszen minden joga megvan hozzá.
Végül cselekedni érdemes másokért is, akik a jövőben szembesülnek majd egy gyógyszer vagy más beavatkozás esetleges negatív hatásaival.
Mit lehet elérni ezzel?
Azt, amit a franciák is elértek a fluorokinolonokkal kapcsolatosan. Helyi szigorításokat vezettek be, miután rengeteg francia károsodást szenvedett el a fluorokinolonok használatát követően és ezeket jelentették is - számolt be a Franceinfo.
Az érintett páciensek tetemes része jogi lépéseket tett a gyógyszert indokolatlanul felíró orvosaik ellen, akik ellen bűncselekmény vádjával nyomozás indítását is követelik.
Az Európai Gyógyszerügynökség tanulmánya is megerősíti, hogy Franciaországban a fluorokinolon felírások jelentős része felelőtlen és egyben felesleges volt, hiszen más antibiotikumokkal is helyettesíthetőek lettek volna ezek az igen széles mellékhatásspektrummal bíró szerek.
Kiemelendő mellékhatások:
A fenti súlyos mellékhatások miatt a Francia Gyógyszerészeti és Terápiás Társaság arra szólította fel az Egészségügyi Minisztériumot, hogy hozzon létre egy ellenőrző rendszert az orvosok számára, ahol meg kell indokolniuk a fluorokinolon típusú antibiotikumok felírásának szükségességét.
A Bordeauxi Egyetemi Kórház professzora Mathieu Molimard nyilatkozata szerint Franciaországban az elmúlt időszakban közel 6 millió fluorokinolon receptet írtak fel teljesen indokolatlanul.
“Be kell fejezniük az orvosoknak ezeknek a gyógyszereknek a rutinszerű használatát! Ezeket a gyógyszereket nem szabad sem egyszerű húgyúti fertőzéskor sem pedig felső légúti fertőzések kezelésére használniuk. ” - nyilatkozta a professzor.
A fentiek miatt az Egészségügyi Minisztérium figyelmeztető tájékoztatót küldött a francia kórházaknak, valamint a gyógyszer felírásakor egy figyelmeztető ablak ugrik fel a számítógépes rendszerben az EMA 2018-2019-ben bevezetett szigorításairól. Ezen felül a húgyúti fertőzések és a húgyhólyag gyulladás kezelési protokolljait is módosítani fogják Franciaországban.
Megéri mellékhatást jelenteni? Meg! Tegyenek a változásért, én is teszek! Már több páciensen esetében is töltöttem ki mellékhatástjelentést és továbbítottam az OGYEI felé.
Vegyék kezükbe a sorsukat!
És ne feledjék! A már korábban (2018-2019) létrejött EMA szigorítás alapján ezeket a gyógyszereket most is “ utolsó esélyként” szabad csak felírnia a kezelőorvosnak. Ezt azt jelenti, hogy csak akkor kaphat a beteg ilyen gyógyszert, ha mikrobiológiai vizsgálattal (antibiotikum rezisztencia vizsgálat) bizonyítják, hogy a páciens számára nem létezik más megoldás, csak ennek a gyógyszernek az alkalmazása!
Korábbi fontos cikkem itt olvasható a fluorokinolonok egyik káros hatásáról:
MedicBees® - Fluorokinolon, avagy a mitokondriális DNS-t károsító antibiotikum
Csatolmányok:
1, OGYEI jelentőlap vakcina mellékhatásokról
2. OGYEI jelentőlap gyógyszer mellékhatásokról
dr. Szakács Krisztina
Endokrinológia és anyagcsere-betegségek szakorvosa
Immunológus szakorvos jelölt
Az oldalon található információk csak tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, diagnózist, kezelést, ezért panaszával mindig forduljon szakemberhez! A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!